PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=121413}

Piła

Saw
6,7 220 689
ocen
6,7 10 1 220689
6,2 23
oceny krytyków
Piła
powrót do forum filmu Piła

Jako, że nie oglądałem nigdy wcześniej Piły postanowiłem się zabrać za oglądanie tego z kumplem. Głównie dlatego, że słyszałem o motywach zagadek w filmie, zaciekawiło mnie to.

Rzeczywiście, pojawiła się zagadka do rozwikłania, a nawet nie jedna. Powiedzmy, że film wciągnął mnie i z zaciekawieniem śledziłem dość przewidywalne kolejne kroki bohaterów. Wszystko ładnie, fajnie, z głową przemyślane. 2 bohaterów: logicznie myślący lekarz i nieogarnięty fotograf. I nadszedł czas zakończenia, a może nawet trochę wcześniej.. TO SĄ DOSŁOWNIE JAKIEŚ ŻARTY!

Zacznijmy od błahostek: policjant na służbie pewnie dobre kilkanaście/dziesiąt lat, a nie potrafił utrzymać na celowniku przestępcy klęczącego przed nim. To nic, mógł zostać rozproszony przez strzały towarzysza, co jest absurdalne ale niech będzie. Jakim cudem, policjant z tak długim stażem, podczas próby ratowania dziewczyn nie potrafił trafić w napastnika leżącego cały czas w tym samym miejscu na ziemi oddając przy tym dobrych kilka strzałów? I na koniec jeszcze żenada, sam siebie postrzela ._.

Pomijam to, że przez te kilka godzin siedząc w pokoju mogli spokojnie przeszukać np. wannę i znaleźć ten klucz (nie jestem pewien czy on tam był) zamiast siedzieć bezczynnie i opowiadać sobie o swoim życiu. Mastermind leżał cały czas na ziemi między nimi, łańcuchy były za krótkie by mogli do niego sięgnąć - okej, ale nie zauważyli przez te 8(?) godzin, że jednak potrafi oddychać i żyje? Ruch klatki piersiowej nie jest nie do zauważenia, zwłaszcza przy rzekomym trupie może to budzić podejrzenia. Czytałem, że w innej części się dowiadujemy, że wstrzyknął sobie jakiś specyfik paraliżujący go. No dobra, to w jaki sposób raził prądem jednego i drugiego bohatera skoro był sparaliżowany(co z resztą nie jest wytłumaczone w filmie i autor mógł równie dobrze dopisać sobie wymyślne wytłumaczenia w późniejszych częściach po dociekliwych(negatywnych) komentarzach)?

Jeszcze jedna kwestia: telefon dzwoni, lekarz odbiera, zamieszanie, strzały, koniec rozmowy. Nie wiadomo co się dzieje. Telefon ląduje kawałek od lekarza i nagle ktoś na niego dzwoni, doktor stara się dosięgnąć ale bezskutecznie. I tutaj ważny moment, telefon leży jakieś 30-40cm poza zasięgiem dłoni. W filmie kilka godzin wcześniej nasz bystry lekarz rzucał świetnymi radami typu "użyj koszuli", by sięgnąć magnetofonu, więc pomyślałem, że tak rozsądny i bystry lekarz powinien też z tego skorzystać. Oglądałem to kilkuminutowe zmaganie się z łańcuchem i tylko powtarzałem "No użyj tej koszuli, przecież nie tak dawno sam tak doradzałeś". Po chwili Gordon zorientował się, że ma na sobie koszulę i może jej użyć, więc z radości mówię "No wreszcie!", ale to co stało się dalej zostawiło tylko na mojej i kumpla twarzy wielkie "WTF?". Zamiast sięgnąć po ten telefon koszulą, uciął sobie nogę. No po prostu nie wierzę w to co się właśnie stało, nie wierzę. Taki bystry lekarz zmienił się nagle w zaślepionego troglodytę. Mało tego, mimo, że wie jakie są zasady, i to że zastrzeli Adama po godzinie 6.00 nic nie zmieni to i tak decyduje się go zabić. Nie żeby broń mogła przestrzelić łańcuch, czego z resztą nie robi sam Adam mając w rękach naładowaną broń Zepa. Poza tym, czy amputacja nogi na żywca nie prowadziłaby do utraty przytomności? W końcu tyle krwi musiało z niego spłynąć, a niektórzy odlatują po samym jej oddaniu w szpitalach.

Moim zdaniem film zapowiadał się świetnie, ale zakończenie i te absurdalne niedociągnięcia zniszczyły wszytko co było świetnie budowane przez tą pierwszą godzinę. Dwa słowa - jestem zawiedziony, ale może ktoś wytknie mi błędy w myśleniu i wskaże prawidłowy tok myślenia.
Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 8
Namezor

Na początku dodam że film jest raczej niższych lotów i został stworzony z małych środków, jest też z tego powodu bardzo niedopracowany co trzeba przyznać(chciałem to napisać na końcu ale nie było gdzie) Dobra już się zabieram do wyjaśnień chociaż film oglądałem daawno temu. Pierwszą rzeczą jest to że Gordon nie zabił Adama tylko to była symulacja, łańcuchy były podłączone do prądu i tym prądem raził nie koleś będący w środku sali (jigsaw), lecz Zeep. Jigsaw Wstrzyknął sobie środek paraliżujący i nic więcej nie robił, wszystko za niego wykonywał szantażowany Zeep. Klucz był w wannie tylko na początku i poleciał w dół co było pokazane podczas napisu "PIŁA", nie pamiętam dokładnie co i jak ale chyba było to spowodowane przez adama, w dodatku oni nie wiedzieli że jest to defakto pod wanną, a samą wannę sprawdzili (chyba). Co do akcji policjantów to nie wiem czy da się to obronić, na pewno policjanci nie wykazali się kompetencją, mogło to być spowodowane paniką, w końcu ofiara była podpięta do pułapki, a człowiek jest człowiekiem, chociaż z drugiej strony jak zeep(albo jigsaw) mógł to zaplanować, skoro był to element losowy. To z tymi dziewczynami również ciężko wytłumaczyć bo sam nie rozumiem jakim cudem dał się podejść zeep żonie gordona i policjant zeepowi, to również nie mogło być zaplanowane. Ostatni rzecz to ta słynna piła, był to rdzeń pierwszej części(z którego zrobili masę plakatów z nogą, które zbytniego związku z filmem nie mają) i niestety jak wiele osób udowodniło właśnie ta scena pokazuje nieprofesjonalność tego filmu, Gordon nie musiał ucinać sobie nogi żeby się wydostać w łańcucha, lekarz powinien o tym wiedzieć albo przynajmniej wykombinować po kilku godzinach że wystarczyło pogruchotać stopę (tj przyciąć kość stępu) i można by ją było spokojnie wyjąć, co do oddalenia telefonu to nie pamiętam, wydawało mi się że gordon próbował sięgnąć czym się dało a potem się wku*wił i sobie odciął nogę. Z wykrawieniem jest trochę inaczej, on się nie wykrwawi od razu, ale powinien stracić przytomność. Uznajmy że tej przytomności nie stracił i w sumie wszystko jest ok ponieważ (UWAGA SPOILER, JAK CHCESZ OGLĄDAĆ NASTĘPNE CZĘŚCI TO TUTAJ MÓJ KOMENTARZ SIĘ SKOŃCZYŁ) -------------------------------------------------------------------------------- ------ jigsaw pogratulował gordonowi wykonanie zadania i z tego co pamiętam gordon stracił jednak ta przytomność jakoś tak w tym momencie, jigsaw który znał się na medycynie zabezpieczył jego kikut od wykrwawienia się... i dalej już nie piszę bo nie ma potrzeby :D

ocenił(a) film na 6
TheMateuszNH

Ciężko mi uwierzyć, że odciął sobie nogę dla symulacji. Nie wiedziałem o niskim budżecie filmu, to akurat jest dobrze zamaskowane świetnym pomysłem, ale w dalszym ciągu nie jest to dla mnie argument za niedociągnięciami.
Cóż, za kolejne części się raczej nie zabiorę, chociaż.. Kto wie. Dziękuję Ci za odpowiedź, ale (w większości) pozostanę przy swoich argumentach :)

ocenił(a) film na 8
Namezor

Napisałem że postrzelenie było symulacją, z tego co sobie obejrzałem specjalnie na odpowiedź na twoje wątpliwości gordon specjalnie postrzelił Adama w rękę (wcześniej była ta symulacja i zostali porażeni prądem), O pile zrobiłem długi wywód i każdy wie że jest to idiotyczne i że prawdziwy chirurg by wiedział jak się wydostać bez odcinania dogi. Podałem ci dokładnie wyjaśnienie, jak nie chcesz tego wyjaśnienia to zostań przy swoich argumentach, pozdrawiam
(a to że za kolejne części się nie zabierzesz to nie aż tak źle bo właściwie tylko pierwsze trzy trzymają poziom, reszta to przede wszystkim gore)

ocenił(a) film na 6
TheMateuszNH

Skoro oglądałeś wszystkie, to która część najbardziej Ci przypadła do gustu/spodobała? Opłaca się obejrzeć serię tylko do 3ciej części?

ocenił(a) film na 8
Namezor

Nie oglądnąłem wszystkie, tylko pierwsze 3, i to właśnie je polecam :)
Próbowałem podejść do czwartej ale mnie zbrzydziła za bardzo, jestem zbyt wrażliwy na takie filmy :D, jeśli tobie to nie przeszkadza to polecam obejrzeć całe (chociaż nie licząc końcówki taka Piła3D to gniot)
Ale fabułę serii znam, są inne sposoby niż obejrzenie filmu :P

ocenił(a) film na 8
Namezor

Najbardziej mi się spodobała ta pierwsza część, pomimo rozładowywania napięcia głupimi retrospekcjami i dużymi niedoskonałościami, dwójka jest za to lepiej zrobiona technicznie, od trójki kończy się thriller a zaczyna gore, ale fabułę miała dobrą ;)

ocenił(a) film na 5
TheMateuszNH

Ależ to zabawne, że wstrzyknął sobie środek paraliżujący. Po co w ogóle to robił? Co dawało mu leżenie między ofiarami bez świadomości? Zupełnie bez sensu. Z kolei to, że nie zorientowali się, że oddycha, jest oczywiście niemożliwe. Mieli szukać wskazówek przez kilka godzin i nie zauważyli, że obok leży żywy człowiek? Takie rzeczy tylko w przypadku Romea i Julii lub Salt z Jolie. Nie przekonuje mnie także sytuacja, w której po zaledwie kilku godzinach człowiek ucina sobie nogę. W totalnej desperacji, na skraju wycieńczenia psychicznego i fizycznego pewnie mógłby tak zrobić, ale nie pod wpływem tajemniczego telefonu. Prędzej poderżnąłby sobie gardło, gdyż bez nogi był i tak bezradny i nie mógł pomóc rodzinie, a instynkt samozachowawczy w dużej części uniemożliwia długotrwałe zadawanie sobie znacznego bólu i przecięcie tętnicy szyjnej jest o wiele bardziej naturalnym zachowaniem w takiej sytuacji (oczywiście w mojej ocenie). To, co dzieje się na końcu, doszczętnie niszczy rozważania bohaterów na temat możliwości wyjścia z opresji, jak zauważył to już założyciel tematu.

ocenił(a) film na 8
Mr. President1

Widziałeś kolejne części? Tam chyba były jakieś nawiązania i wytłumaczenie do tego. A co do bezsensowości, pamiętaj że równie dobrze mógłbyś spytać po co łapał ofiary, on nie jest zdrowym psychicznie człowiekiem i dla niego to jest gra, w następnej części również się tak bez sensu wystawia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones