PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=121413}

Piła

Saw
6,7 220 689
ocen
6,7 10 1 220689
6,2 23
oceny krytyków
Piła
powrót do forum filmu Piła

Chińska układanka

ocenił(a) film na 5

Znając życie, za to co teraz napiszę o kultowej ''Pile'', jej fani obleją mnie swoimi histerycznymi
tekstami, ale MOIM zdaniem, debiut Wan'a na dużym ekranie, jest klasycznym
przereklamowaniem. Liczę się z obraźliwymi wpisami. Cóż, takie życie.
Słyszałem już wiele na temat jego filmu, że to niby taki wstrząsający obraz, mający wywołać w
widzu szok, że jego podłoże jest dalece psychologiczne, że potrafi dać do myślenia, a nawet
może zmienić diametralnie pogląd na życie. Tak, nie powiem, można się chwilę zatrzymać i
zastanowić, co bym zrobił gdybym to ja znalazł się w takiej sytuacji, lecz jako całokształt
fabularny, film ten nie rzucił mnie na kolana.
''Piła'' miała ukazać prawdziwy stan umysłu ofiar, ale liczyłem też na głębszą analizę
postępowania oprawcy. Niestety jedno wypadło co najwyżej nieźle, drugiego jest zupełny brak.
Okrutnych tortur, eksplozji okaleczeń, potężnego rycia psychiki i cholera wie czego jeszcze jest
tu jak na lekarstwo. Poza tym żadem to horror, a tylko przeciętnie zmontowany i kiepsko
zagrany thriller, bo nawet nie gore, pozbawiony większych emocji. No, ale nie było też znów tak
najgorzej. Szkoda tylko, że prawie na każdej płaszczyźnie coś tu szwankuje.
Scenariusz jest chaotyczny, a przecież on miał być chyba motorem napędowym tego filmu.
Jako historia, owszem jest to do przyjęcia, ale nie na tyle, aby mnie pochłonęło w pełni, zwaliło
jakoś z nóg jak już mówiłem, czy wywołało we mnie odruchy w postaci współczucia ofiarom,
czy potępienia dla kata. W stronę ekranu zaleciało moją obojętnością.
Największym plusem jest tu chyba i tak otarcie się o stadium psychologiczne uprowadzonych.
Ci ludzie muszą być w rozpaczy, mają dokonać niełatwych wyborów pomiędzy swoim życiem, a
czyjąś śmiercią, czują lęk i przerażenie, ale wszystko to jest tylko zwykłą definicją na zaistniałą
sytuację. Ukazując to poprzez grę aktorską wypada to na prawdę słabo i powierzchownie.
Nawet ból, który powinien tu dominować, nie wygląda tak autentycznie jak powinien.
Momentami brak słów, patrząc jak aktorzy mordują ten film. Powiedzieć można, pożal się Boże!
Co do konstrukcji fabuły, ta znów męczy swoimi nachalnymi retrospekcjami. Nie przeszkadza
mi ten zabieg w kinie, ale jeżeli się go nadużywa, staje się to koszmarem, zwłaszcza gdy
wszystko wydaje się być zbyt poszarpane. Gdy skupiamy się na jednych wydarzeniach,
serwowane są nam następne klatki, i następne, ponownie wracamy do scen głównych i tak w
koło Macieju. Tutaj jest to ukazane jak ''burza w nocniku''. Taki montaż scen i dawanie widzom
poszczególnych strzępów układanki, poprzez ciągłe skakanie raz tu, raz tam, sprawia, że film
traci na widowiskowości i przestaje skupiać uwagę.
Zaskakująca końcówka? Może i tak, ale nie było to jakieś piorunujące uderzenie, które wynosi z
fotela i sprawia, że wrzeszczymy ''wooow!!!''.
Ścieżka dźwiękowa także nie robi większego wrażenia swoją przeciętnością. Nie wgniata, nie
przeszywa, nie sprawiła abym czuł niepokój.
Budowanie napięcia? ''Piła'' jest zbyt lajtowa, ale to tylko jeden z malutkich grzeszków twórców,
który kryje się pod płaszczykiem marketingu. Więcej napięcia było w trailerach i okładce płyty.
Pewne jest jedno. Ten film ma prawo stać się kultowym, ba on już przecież takowy jest, ale ja
się dałem nabrać na jego ''doskonałość''. W sumie to pewnie cała seria z racji swojej
popularności jest jedną z bardziej rozpoznawalnych w tym gatunku kina, ale powątpiewam,
abym skusił się na kontynuację oglądania pozostałych części, skoro ta według wielu jest
najlepsza.
Dla mnie to co dostałem wystarcza w ocenie raptem na 5/10. Zawód przez duże Z.

ocenił(a) film na 7
djrav77

Będzie SPOILER ad. dalszych części!



Mnie powaliły zakończenia w 1, 2 i 3 cz. (właśnie "wow!"). Potem w fabule zaczęłam się gubić a im dalej w las, tym gorzej. Przed obejrzenie kolejnych części, musiałam przypominać sobie, co było w poprzedniej. 1-3 były fajną trylogią, choć może i nie do końca wyjaśnioną. Pewna scena z Amandą wyjaśniona zostaje dopiero w 7 cz., jeśli mnie pamięć nie myli. W ogóle 7 cz. to jakiś kosmos. Można się tam wszystkiego spodziewać ;)

Od 4-7 widać ewidentnie naciąganie i stosowanie niby to "retrospekcji", a tak naprawdę, wstawianie na siłę scen, których nigdy nie było wcześniej, po to tylko, żeby dana część zyskała na wiarygodności i wyglądała jakby powstała w zamyśle już przy kręceniu 1 cz. - takie rzeczy to tylko w Star Wars (nie bez powodu kolejność 4, 5, 6, 1, 2, 3 :)).

Mimo to, polecam obejrzeć całość. Niekoniecznie maratonem, ale jak już nie będzie nic do obejrzenia ;) Ja czasem wracam do serii. 4 cz. jeszcze można przeżyć bez większego zawodu. Ale przy 5-7 cz. boli mnie, że muszę (!) udać przed sobą, iż wierzę w to, że całość "naprawdę trzyma się kupy" i "naprawdę potrzeba aż tylu części", żeby pokazać "wielkość" tego filmu ;))

Podsumowując, twórcy chcieli stworzyć ambitny thriller. Rezultaty są nieco inne.

Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 5
Ling1983

Ling, nie pogubiłaś się w odnajdywaniu tych poszczególnych części? :D

Może i oglądnę wszystkie te części, ale nie wiem, czy aby nie będzie to stratą czasu, chociaż sam uważam, że coś co lubię, a kino akurat do tego należy, nie może być stratą czasu. Na pewno nie hurtem.

pozdro

ocenił(a) film na 7
djrav77

Miałam duży problem z pewną dwójką bohaterów w dalszych częsciach. Mylili mi się strasznie ten "dobry" ze "zły". Ale w końcu wbiłam sobie te twarze i nauczyłam rozróżniać :D Nawet nie byli tacy podobni, po prostu za dużo ludzi się w tej serii przewija :D
Może faktycznie lepiej nie polecać Ci całości, żeby Cię nie zanudziło. Jeśli nie lubisz Piły, nie jestem w stanie Cię zmusić. Ale spokojnie mogę polecić chociaż 2 cz. Zakończenie jest mocniejsze niż w 1 cz. :)

Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 4
djrav77

Zgadzam się w pełni i kompletnie nie rozumiem fenomenu tej serii :-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones